Ako poisťovne určujú hodnotu zvyškov vozidla pri totálnej škode?

Ako aj pri výpočte všeobecnej hodnoty vozidla, tak aj na určenie zostatkovej hodnoty vozidla (vrak vozidla) vplýva viacero faktorov. Akými metódami môže poisťovňa  určiť zostatkovú hodnotu vozidla? Čo urobiť so samotným vrakom vozidla a ako zaň získať čo najviac? Čítajte ďalej.

Metódy na určenie zostatkovej hodnoty vozidla

Poisťovne môžu na určenie hodnoty vraku použiť dve metódy –  odhad likvidátora alebo dražbu vozidla. Väčšinou v prípade, ak je vozidlo staršie ako 10 rokov, poisťovne stanovujú hodnotu zvyškov odhadom a ak má vozidlo menej ako 10 rokov od prvej registrácie, prebehne dražba vozidla. Táto skutočnosť ale nie je pravidlom, pravdepodobne sa jedná o subjektívne rozhodnutie likvidátora, ktoré je ovplyvnené samotnou hodnotou vozidla.

To, či Vaše vozidlo dala poisťovňa na dražbu za účelom zistenia hodnoty vraku zistíte v oznámení o poistnom plnení, kde poisťovňa uvedie kontakt na osobu/spoločnosť, ktorú treba kontaktovať za účelom odkúpenia vraku vozidla. V prípade, že v oznámení o poistnom plnení, ktoré Vám zaslala poisťovňa takýto odsek chýba, poisťovňa na dražbu vrak vozidla nedala a výška hodnoty vraku bola stanovená odhadom likvidátora.

Čo zabezpečiť pred odpredaním vraku vozidla

Pokiaľ už máte kupujúceho na Váš vrak vozidla, či už prostredníctvom dražby cez poisťovňu alebo ste si sami našli záujemcu o vrak, je pred tým, ako vozidlo odpredáte, nutné zabezpečiť si všetky dôkazy, a to najmä fotky exteriéru a interiéru vozidla. O zabezpečení dôkazov pre ďalšie konanie proti poisťovni sa podrobne venujeme v článku: Totálna škoda: Zabezpečenie dôkazov. Nezabúdajte, že pokiaľ už raz vozidlo odpredáte, veľmi ťažko sa k uvedeným dôkazom dopracujete. Uvedené dôkazy sú nevyhnutné napríklad na preukázanie poisťovni, že všeobecná hodnota vozidla, bola zo strany poisťovne stanovená nesprávne.

Čo s vrakom vozidla a ako zaň získať viac?

Vrak vozidla je možné opraviť, odpredať prostredníctvom sprostredkovaného kontaktu cez poisťovňu, predať ako celok cez inzertný portál, prípadne rozpredať na diely.

Predtým, ako sa rozhodnete vozidlo rozpredať na diely, berte na vedomie, že musíte vozidlo odhlásiť z evidencie na príslušnom dopravnom inšpektoráte. Na to potrebujete potvrdenie o jeho ekologickom spracovaní, ktoré Vám ale vydajú iba v prípade, že vozidlo odovzdávate so všetkými dielmi, vrátane motora, prevodovky, nápravy, pričom musí obsahovať minimálne 90% hmotnosti, v akom bolo uvedené na trh.

Ako môžete získať za vrak vozidla viac? Môžete skúsiť inzerovať vrak vozidla na inzertných portáloch, prípadne Vám môžeme pomôcť predajom vraku vozidla prostredníctvom našej internej dražby.

Čo ak nedokážete predať vrak vozidla za sumu, ktorú stanovila poisťovňa?

V takom prípade je možné z poisťovne žiadať doplatok poistného plnenia. Tu ale upozorňujeme, že predtým, ako vôbec budete kontaktovať poisťovňu za účelom doplatenia poistného plnenia, musíte svoj nárok preukázať. Preukazovanie takéhoto nároku a zabezpečovanie dôkazov, ktoré preukazujú Vaše nároky sú individuálne a záležia od jednotlivých okolností. V prípade, že ste sa ocitli v takejto situácii, môžete využiť bezplatnú konzultáciu, pri ktorej Vám pomôžeme nájsť správne riešenie.

Chcete získať za odpredaj vraku vozidla viac, ako Vám stanovila poisťovňa? Dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a vysvetlíme Vám ako postupovať.

Ako sa s nami skontaktovať?

  1. Dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a vo Vami zvolenom čase Vám zavoláme
  2. Zanechajte nám správu cez kontaktný formulár a budeme sa Vašej požiadavke venovať v priebehu dňa
  3. Zavolajte nám na +421 948 87 08 87 v pracovné dni medzi 9:00 - 17:00 hod. alebo napíšte na info@aider.sk
Bezpečnostný kód Captcha:
security code
Prosím, zadajte bezpečnostný kód - KLIK v obrázku pre nový kód:

Dohodnúť


    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *