Výpočet všeobecnej hodnoty vozidla pri totálnej škode

Na výpočet všeobecnej hodnoty vozidla pri totálnej škode vplýva množstvo faktorov. Čo všetko ju ovplyvňuje, v akej výške má byť stanovená a aký je rozdiel vo všeobecnej hodnote vozidla pri PZP a havarijnom poistení? To všetko sa dočítate v tomto článku.

Ako sme spomínali v úvode, výpočet všeobecnej hodnoty vozidla závisí od množstva faktorov – od východiskovej hodnoty vozidla, ktorá určuje hodnotu nového vozidla (podľa cenníkovej ceny u autorizovaného predajcu), cez počet najazdených kilometrov, doplnkovej výbavy, spôsobu použitia vozidla, až po dopyt trhu danej značky, modelu, motorizácie, platnosť technickej kontroly a pod. V neposlednom rade na hodnotu vozidla vplýva aj rozsah vykonaných opráv na vozidle.

Všeobecná hodnota vozidla sa vypočíta v zmysle prílohy č. 6 vyhlášky 492/2004 Z. z. Tu Vás ale musíme upozorniť, že je to vysoko odborné čítanie, ktoré Vám zaberie niekoľko hodín.

Možnosťou na výpočet všeobecnej hodnoty vozidla sú aj online nástroje, vo väčšine prípadov sa ale jedná o platené nástroje, a preto pred tým, ako si za niektorý zaplatíte berte na vedomie, že takéto výpočty sú iba orientačné. Žiadny online nástroj Vám nedokáže určiť správne všeobecnú hodnotu Vášho vozidla, nakoľko zadávanie vstupných parametrov je obmedzené iba na pár základných údajov o vozidle, ako sú značka a model vozidla, rok výroby a počet najazdených kilometrov. Preto k sumám, ktoré Vám online kalkulačky vypočítajú musíte pripočítať, alebo odpočítať približne 30% v závislosti od toho, akú máte výbavu vozidla. Online kalkulačky preto na výpočet všeobecnej hodnoty vozidla neodporúčame.

V akej výške má byť všeobecná hodnota stanovená?

Pri totálnej škode sa Vám má dostať plnenie v takej výške, že si za vyplatené poistné plnenie a predaj vraku vozidla dokážete zakúpiť rovnaké vozidlo v nepoškodenom stave. Teda vozidlo rovnakej značky, motorizácie, objemu motora, približne rovnaký stav najazdených kilometrov, výbava a pod. Poisťovne pred tým odpočítajú zostatkovú hodnotu vraku vozidla, ktorý je možné speňažiť, takže rovnaké vozidlo si budete môcť zakúpiť až po odpredaní týchto použiteľných zvyškov. O tejto téme sa viac dočítate v článku Ako poisťovne určujú hodnotu zvyškov vozidla pri totálnej škode.

Aký je rozdiel vo všeobecnej hodnote vozidla pri PZP a havarijnom poistení?

V prvom rade si treba uvedomiť, že z PZP sa Vám uhrádza skutočná škoda, čiže škoda podľa Občianskeho zákonníka. Tento nárok nezávisí od toho, u koho mal vinník PZP uzatvorené. V prípade havarijného poistenia to ale už tak jednoznačné nie je, a to z dôvodu, že poistný vzťah a výška poistného plnenia sa počíta priamo z parametrov poistnej zmluvy a príslušných poistných podmienok.

Východisková hodnota vozidla (VHV) je pre celý výpočet kľúčová, nakoľko z tejto sumy sa vypočíta technická hodnota (TH), ktorá predstavuje hodnotu vozidla po zohľadnení amortizácie a z technickej hodnoty sa vypočíta všeobecná hodnota (VŠH), v ktorej je zohľadnený koeficient predajnosti (kp). Pri PZP by poisťovne mali stanoviť túto východiskovú hodnotu ako poslednú cenníkovú cenu daného modelu u autorizovaného predajcu. Pri havarijnom poistení, by poisťovne mali vychádzať z poistnej sumy, ktorú ste si dojednali v poistnej zmluve. Tu platí, že čím vyššia poistná suma vozidla, tým vyššie platby za poistenie, ale tým aj vyššie poistné plnenie. Preto je dôležité nepozerať pri výbere poistenia iba na výslednú ročnú platbu. O téme, aké poistenie je najvhodnejšie, sa dočítate v sekcii sprostredkovanie poistných zmlúv.

Vypočítala Vám poisťovňa všeobecnú hodnotu Vášho vozidla a nie ste s ňou spokojný? Dohodnite si bezplatnú 30 minútovú telefonickú konzultáciu. Zhodnotíme Váš prípad a navrhneme Vám riešenie.

Ako sa s nami skontaktovať?

  1. Dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a vo Vami zvolenom čase Vám zavoláme
  2. Zanechajte nám správu cez kontaktný formulár a budeme sa Vašej požiadavke venovať v priebehu dňa
  3. Zavolajte nám na +421 948 87 08 87 v pracovné dni medzi 9:00 - 17:00 hod. alebo napíšte na info@aider.sk
Bezpečnostný kód Captcha:
security code
Prosím, zadajte bezpečnostný kód - KLIK v obrázku pre nový kód:

Dohodnúť


    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *