Zníženie hodnoty vozidla vplyvom nehody

V prípade, že ste mali nehodu, ktorá spôsobila zníženia hodnoty vozidla, si môžete od poisťovne žiadať nárok na preplatenie tohto zníženia. Vysvetlíme si, v ktorých prípadoch je možné žiadať od poisťovne preplatiť takéto zníženie hodnoty vozidla a v akej výške, a či aj malé poškodenia (napr. odreniny laku) majú vplyv na hodnotu vozidla.

Výška zníženia hodnoty vozidla vplyvom nehody

Na výšku zníženia hodnoty vozidla vplyvom nehody vplýva najmä aktuálna trhová hodnota vozidla v čase vzniku poistnej udalosti a vek vozidla (počet rokov od prvej evidencie). Všeobecnej hodnote v čase vzniku poistnej udalosti sa venujeme v kategórii  totálna škoda, v článku Výpočet všeobecnej hodnoty vozidla.

Pre orientačnú predstavu o výške zníženia hodnoty po nehode si musíte najskôr zistiť všeobecnú hodnotu svojho vozidla. Za týmto účelom si môžete pozrieť aktuálnu ponuku vozidiel na webstránkach autobazárov, kde vyhľadáte podobné vozidlá tomu Vášmu vozidlu, čím zistíte, približnú všeobecnú hodnotu vozidla.

Keď už máme zistenú všeobecnú hodnotu vozidla, zníženie hodnoty vozidla vplyvom nehody bude predstavovať percentuálnu hodnotu v rozmedzí od 0% až po 5% zo všeobecnej hodnoty, a to v závislosti od toho, aké poškodenie vzniklo. Uvedené rozmedzie vyplýva priamo zo zákona, no prax môže byť iná – výhodnejšia pre Vás.

Nakoľko sa Vám pri vzniku škody má uhradiť skutočná škoda, sme názoru, že v takomto prípade nie je možné uplatniť výšku zníženia hodnoty vozidla iba na základe právneho predpisu, ale aj objektívnych skutočností, ako napríklad reakcia trhu (potenciálnych kupujúcich) na to, v akom rozsahu bolo vozidlo poškodené.

Príklad:

Predstavte si seba v situácii kupujúceho, pričom máte dve identické vozidlá pred sebou a rozhodujete sa, ktoré z nich si kúpite. Viete, že jedno bolo havarované až tak, že nosné časti karosérie boli poškodené a následne bolo takéto vozidlo opravené. O druhom viete, že poškodené nikdy nebolo. Keď budú obe vozidlá za rovnakú cenu, predpokladáme, že každý uprednostní kúpu nehavarovaného vozidla. Keď bude ale havarované a opravené vozidlo za nižšiu cenu, zvážite jeho kúpu.

Povedzme, že tieto vozidlá sa predávajú za 10 000 EUR. V zmysle vyhlášky je stanovené zníženie hodnoty vplyvom nehody maximálne 5%, čo predstavuje z uvedenej sumy, hodnotu 500 EUR. Čiže skoro totálne zničené vozidlo by malo mať hodnotu 9 500 EUR. To ale nie je až taká výrazná zľava za to, že boli ohnuté nosné časti karosérie a asi si každý radšej zakúpi vozidlo, síce o 500 EUR drahšie, ale ktoré nebolo nikdy havarované.

Keby ale to havarované a opravené vozidlo bolo na predaj za 7 000 EUR, čiže so zľavou 30% oproti tomu nehavarovanému, tak by sa už našli záujemci o kúpu. A presne rozdiel tých 3 000 EUR je v našom príklade skutočná škoda, ktorú si môžete proti poisťovni uplatňovať.

Rozdiel medzi PZP a havarijným poistením

Tak ako aj v iných prípadoch tak aj tu platí, že z PZP sa uhrádza škoda v zmysle zákona a z havarijného poistenia, iba to, čo ste si dohodli v zmluve o havarijnom poistení a tomu prislúchajúcimi všeobecnými poistnými podmienkami. Inak povedané, z havarijného poistenia si takýto nárok uplatniť neviete, lebo to nie je pokryté zmluvou, z PZP to však je možné.

Ako zistiť skutočné zníženie hodnoty vozidla?

Nie je to jednoduché, ale poznáme viaceré metódy, ako preukázať poisťovni zníženie hodnoty vozidla vplyvom nehody. Nakoľko každý prípad je individuálny, treba ku každému prípadu individuálne pristupovať. Dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a spoločne zistíme, ktorou metódou je najlepšie poisťovni preukázať, že došlo k poklesu hodnoty vozidla vplyvom nehody.

Ako sa s nami skontaktovať?

  1. Dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a vo Vami zvolenom čase Vám zavoláme
  2. Zanechajte nám správu cez kontaktný formulár a budeme sa Vašej požiadavke venovať v priebehu dňa
  3. Zavolajte nám na +421 948 87 08 87 v pracovné dni medzi 9:00 - 17:00 hod. alebo napíšte na info@aider.sk
Bezpečnostný kód Captcha:
security code
Prosím, zadajte bezpečnostný kód - KLIK v obrázku pre nový kód:

Dohodnúť


    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *