Prenájom náhradného vozidla pri totálnej škode

V prípade, že ste mali nehodu a poisťovňa škodu na vozidle označila ako totálnu škodu máte nárok na prenájom náhradného vozidla. Aké vozidlo Vám však poisťovňa akceptuje a preplatí?

V zásade platí, že náhradné vozidlo pri totálnej škode poisťovňa preplatí v plnej výške za predpokladu, že sa jedná o porovnateľné vozidlo. Čiže trieda vozidla, ktoré Vám bolo poškodené, musí zodpovedať triede náhradného vozidla, ktoré ste si prenajali. Poisťovne tiež akceptujú aj to, keď ste si prenajali vozidlo nižšej triedy, ako to, ktoré Vám bolo poškodené.

Dĺžka prenájmu náhradného vozidla pri totálnej škode

Zo skúseností môžeme napísať, že poisťovne Vám bez väčších komplikácii uhradia náhradné vozidlo do dňa, kedy Vám zašlú informáciu o tom, že poistnú udalosť likvidujú ako totálnu škodu. Nejedná sa o informáciu o ukončení likvidácie poistnej udalosti, ale iba o oznámenie, že neodporúčajú opravu vozidla. Do tohto momentu by Vám mali bez problémov preplatiť náklady na náhradné vozidlo. Po doručení tohto oznámenia už ale nastáva problém, že Vy ešte peniaze od poisťovne na účte nemáte a teda si nemáte za čo kúpiť nové/ojazdené vozidlo. Nemáte sa potom ako prepravovať napríklad do práce a pod.

Rozdiel medzi PZP a havarijným poistením

Tak ako aj pri výpočte všeobecnej hodnoty vozidla pri totálnej škode, tak aj pri náhradnom vozidle platí, že je rozdiel, či si uplatňujete nároky zo svojho havarijného poistenia, alebo z PZP vinníka.

Pri PZP sa Vám má dostať úhrada skutočnej škody, čiže všetky náklady, ktoré ste mali s tým, aby ste si zachovali rovnaký životný štandard a Váš život bol čo najmenej ovplyvnený vzniknutou poistnou udalosťou. Z uvedeného vyplýva, že nároky na náhradné vozidlo musia byť vyplatené až do doby, kedy ste si Vy, ako poškodená osoba mohli zakúpiť nové vozidlo, prípadne ojazdené vozidlo, čiže do doby vyplatenia poistného plnenia.

Pri havarijnom poistení máte nárok na úhradu nákladov za náhradné vozidlo v zmysle všeobecných poistných podmienok, ktoré má každá poisťovňa rôzne.

Odpočet prevádzkových nákladov

Je vysoká pravdepodobnosť, že Vám poisťovne odpočítajú tzv. prevádzkové náklady za náhradné vozidlo. Jedná sa o čiastku, o ktorú by sa Vám znížila hodnota Vášho vozidla, keby ste rovnaký počet kilometrov najazdili na vozidle, ktoré je vo Vašom vlastníctve.

My spoločne s Vami bojujeme za to, aby sa Vám dostalo to, na čo máte v zmysle zákona nárok, čiže úhradu skutočnej škody. Musíme dať v tomto smere poisťovni za pravdu, že odpočet týchto nákladov je správny postup. Keby nedošlo k takémuto odpočtu, tak by ste skutočne získali z poisťovne viac, ako to, na čo máte nárok. Predstavte si, že na náhradnom vozidle, ktorého prenájom zaplatí poisťovňa najazdíte 20 000 kilometrov. Keby ste taký istý počet kilometrov najazdili na svojom vozidle, znížila by sa jeho hodnota, čiže hodnota Vášho majetku. Takto sa zníži hodnota majetku autopožičovne, čo poisťovňa zaplatí vo forme faktúry za prenájom náhradného vozidla. Z uvedeného dôvodu odpočítavajú poisťovne prevádzkové náklady pri náhradnom vozidle.

Sporná však môže zostať výška odpočítaných prevádzkových nákladov. Výpočet je opäť komplikovaný, pretože okrem amortizácie vozidla, čiže zníženie technickej hodnoty vozidla treba započítať aj zníženie všeobecnej hodnoty vozidla. Je to pokles hodnoty vozidla vplyvom plynutia času, čo pri dlhodobom prenájme (napríklad 4 mesiace) je už postrehnuteľné.

Nevyplatila Vám poisťovňa všetky náklady na náhradné vozidlo, prípadne si chcete overiť správnosť výšky odpočítaných prevádzkových nákladov? Dohodnite si bezplatnú konzultáciu a radi sa na Váš prípad pozrieme.

Ako sa s nami skontaktovať?

  1. Dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a vo Vami zvolenom čase Vám zavoláme
  2. Zanechajte nám správu cez kontaktný formulár a budeme sa Vašej požiadavke venovať v priebehu dňa
  3. Zavolajte nám na +421 948 87 08 87 v pracovné dni medzi 9:00 - 17:00 hod. alebo napíšte na info@aider.sk
Bezpečnostný kód Captcha:
security code
Prosím, zadajte bezpečnostný kód - KLIK v obrázku pre nový kód:

Dohodnúť


    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *