PREPLATENIE ŠKODY ROZPOČTOM ALEBO FAKTÚROU

Pokiaľ sa rozhodujete, či si škodu na svojom aute necháte vyplatiť rozpočtom alebo faktúrou (resp. krycím listom), treba si dobre premyslieť, čo je pre vás výhodnejšie. V tomto článku sa dozviete aké riešenie je pre vás to správne a pri ktorej variante je riziko problémov nižšie.

Zároveň vám prezradíme, ako sa viete akémukoľvek riziku úplne vyhnúť a dať si vozidlo opraviť bez platenia a starostí s poisťovňou.

Plnenie rozpočtom z PZP

Predtým, ako sa rozhodnete, že si škodu necháte vyplatiť rozpočtom, by ste mali brať do úvahy aj rozsah poškodenia svojho auta. Keď sa jedná o poškodenie zopár dielov, ktoré si viete zaobstarať aj na vrakovisku, ako napríklad nárazník, je veľmi pravdepodobné, že sa vám to finančne oplatí.

Pokiaľ sa však jedná o rozsiahlejšiu opravu karosárskych a mechanických častí, už to tak ružové nemusí byť. Veľmi ľahko sa môže stať, že na opravu budete doplácať zo svojho aj niekoľko tisíc eur, ako jeden z našich klientov. Prípad nášho klienta sme aj medializovali

Poisťovňa totiž pri náhrade škody rozpočtom vypočíta primeranú primerané náklady na opravu, na základe kalkulačného systému, ktorý však nezohľadňuje reálne ceny náhradných dielov. Okrem toho poisťovne hodinová mzda mechanika vypočítaná poisťovňami je podhodnotená. Hodinová mzda v Allianz poisťovni pri plnení rozpočtom je 10,00 EUR s DPH (konkrétne pri AUDI A6). V ČSOB poisťovni je 17,00 EUR s DPH za hodinu pri vozidle Volkswagen Golf V. Z dostupných údajov si najlepšie viedla Union poisťovňa, ktorá hodnotí prácu mechanika pri plnení rozpočtom na 24,00 EUR s DPH (AUDI A6).

Ak sa rozhodnete, že si necháte škodu preplatiť rozpočtom, určite si odkladajte všetky faktúry a bločky, ktoré ste s opravami mali spojené. V prípade, že rozpočet, ktorý stanovila poisťovňa nebude stačiť na opravu, môže poisťovňa na základe týchto faktúr a bločkov prehodnotiť svoje stanovisko a doplatiť vám rozdiel medzi pôvodným rozpočtom a skutočnými nákladmi na opravu.

Krycí list

Pri krycom liste sa stáva, že poisťovňa nepreplatí celú čiastku, ktorú servis fakturuje za opravu auta. Dôvodov môže byť viacero. Napríklad to, že poisťovňa bude zastávať názor, že vaše vozidlo sa vplyvom opravy zhodnotilo a teda výšku tohto zhodnotenia nepreplatí servisu. Väčšina motoristov tento stav bude poznať pod pojmom „amortizácia“. Poisťovňa zníži poistné plnenie o tzv. amortizáciu a je na poškodenom, aby servisu doplatil zvyšok, inak vám servis nevydá opravené auto. Tento doplatok sa môže pohybovať rádovo aj v stovkách eur.

Faktúra

Pri tomto spôsobe, najskôr zaplatíte servisu faktúru za opravu auta a následne ju zašlete do poisťovne, ktorá vám ju preplatí na váš účet s prípadným ponížením o spomínanú amortizáciu. Ako postupovať v takomto prípade, sa dočítate v článku Ako sa vyhnúť amortizácii pri plneniach z PZP.

V jednom prípade našej klientky, ktorej škoda bola uplatňovaná z poisťovne Kooperativa formou faktúry, sa stalo, že zmluvný servis poisťovne duplicitne účtoval DPH vo faktúre. Našej klientke poisťovňa krátila poistné plnenie o túto duplicitne účtovanú DPH, čo však v praxi znamenalo, že vozidlo nebolo až do vyriešenia tejto nezrovnalosti možné zo servisu zobrať. Nakoniec sa celá situácia doriešila so servisom, ktorý opravu auta vykonal.

Odporúčanie

Pri opravách na novších autách vám odporúčame využiť náhradu škody formou krycieho listu, prípadne faktúrou.

Pri starších autách vám skôr odporúčame využiť náhradu škody rozpočtom a to najmä pokiaľ sa jedná o menšie poškodenia, pri ktorých budete finančne odškodnený, no opravu už vykonať nemusíte a zmierite sa s tým, že budete jazdiť na poškodenom aute (ak sa jedná iba o kozmetické poškodenia).

Stačia tri kliknutia a dozviete sa čo Vám v Poisťovni nepovedia.

Sprievodca Škodou

Ako sa vyhnúť nepreplateniu opravy zo strany poisťovne?

Riešením pre vás je, ak si dáte opraviť vozidlo v jednom z našich zmluvných autoservisov, kde sa vyhnete plateniu a následnému domáhaniu sa o preplatenie v poisťovni.

My vaše vozidlo opravíme bez platenia, poskytneme vám náhradné vozidlo, taktiež bez platenia, a následne si celú vec na vlastné náklady a zodpovednosť doriešime s poisťovňou.

V prípade, ak už vozidlo opravené máte, a poisťovňa vám krátila  či zamietla poistné plnenie, situáciu vyriešime za vás a zariadime, aby poisťovňa doplatila čo vám patrí.

Konzultuje Vašu poistnú udalosť
s nami

Juraj Repčok , konateľ

Konzultujte Vašu poistnú udalosť s nami

Scroll to Top