ČO SÚ NÁKLADY NA OBSTARANIE VOZIDLA?

Audio úvod vytvorený pomocou AI

Náklady na obstaranie vozidla

Aké typy nákladov existujú a v akej výške sa pohybujú? Aké sú vaše nároky pri PZP a čo robiť pokiaľ vám ich poisťovňa nepreplatila? To a viac sa dozviete v tomto článku.

 

Typy nákladov na obstaranie vozidla sú nasledovné:

  • Náklady na dovoz nového vozidla
  • Náklady spojené s odbornou kontrolou vozidla v prípade, že si kupujete ojazdené vozidlo
  • Náklady spojené s prihlásením vozidla na príslušnom dopravnom inšpektoráte
  • Cestovné náklady spojené s kúpou vozidla
  • Individuálne ďalšie náklady

Rozdiel medzi PZP a havarijným poistením

Rovnako ako pri výpočte všeobecnej hodnoty vozidla, tak aj pri nákladoch na obstaranie vozidla platí, že pri PZP sa uhrádza skutočná škoda a teda nároky sa vysporiadávajú v zmysle Občianskeho zákonníka, pričom pri havarijnom poistení sa nároky na poistné plnenie vyplácajú v zmysle ustanovení zmluvy a príslušných všeobecných poistných podmienok.

 

Pri PZP je možné náklady na obstaranie vozidla žiadať od poisťovateľa preplatiť v plnom rozsahu. Pri havarijnom poistení poisťovňa tieto nároky neprepláca, nakoľko v zmysle všeobecných poistných podmienok nie sú takéto nároky pokryté. Havarijne poistenie pokrýva iba nároky na úhradu všeobecnej hodnoty vozidla.

 

Pokiaľ sa rozhodujete, či si škodu budete uplatňovať zo svojej havarijnej poistky, alebo z PZP vinníka, ktorý vám škodu spôsobil, odporúčame vám PZP vinníka, kde vám budú tieto náklady uhradené. Rádovo sa jedná o stovky EUR. V niektorých prípadoch môže takýto nárok predstavovať sumu aj niekoľkých tisíc EUR.

Stačia tri kliknutia a dozviete sa čo Vám v Poisťovni nepovedia.

Výška nákladov na obstaranie vozidla

Nakoľko tieto náklady nie sú paušálne, nie je možné jednoznačne určiť ich výšku. Z našej skúseností vám však vieme povedať, že reálne náklady pri bežných vozidlách strednej triedy sa pohybujú vo výške od 500 – 800 EUR, pri vozidlách vyššej triedy aj 2 000 – 4 000 EUR. Všetko záleží od vášho vozidla a jednotlivých okolností.

Čo ak mi náklady poisťovňa neuhradila?

Poisťovne štandardne tieto náklady neuhrádzajú a ak áno, tak iba vo výške do 33 EUR, čo je v porovnaní so sumou niekoľko stoviek či tisíc EUR nedostatočné. Opäť platí, že tieto náklady je potrebné poisťovni preukázať.

Ako preukázať poisťovni výšku obstarávacích nákladov?

Jedná sa o nároky v individuálnej výške a záležia od danej situácie. Ak by ste radi získali poistné plnenie za takéto nároky, dohodnite si s nami telefonickú konzultáciu. Zistíme, aká je výška obstarávacích nákladov vo vašom prípade a poradíme vám, ako tieto nároky od poisťovne získať.

Aj v prípade. ak ste si už uplatnili nároky z havarijného poistenia a rozmysleli ste si to, tak nemusíte zúfať. Dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a poradíme vám, ako v takejto situácii postupovať.

Konzultuje Vašu poistnú udalosť
s nami

9,99 €

Juraj Repčok , konateľ

Konzultujte Vašu poistnú udalosť s nami

Scroll to Top