Čo sú náklady na obstaranie vozidla?

Typov nákladov na obstaranie vozidla môže byť niekoľko. Aké to sú, v akej výške a čo robiť ak Vám ich poisťovňa neuhradila? To všetko sa dočítate v tomto článku.

Typy nákladov na obstaranie vozidla:

 • Náklady na dovoz nového vozidla
 • Náklady spojené s odbornou kontrolou vozidla v prípade, že si kupujete ojazdené vozidlo
 • Náklady spojené s prihlásením vozidla na príslušnom dopravnom inšpektoráte
 • Cestovné náklady spojené s kúpou vozidla
 • Prípadne ďalšie náklady (individuálne)

Rozdiel medzi PZP a havarijným poistením

Rovnako ako pri výpočte všeobecnej hodnoty vozidla, tak aj pri nákladoch na obstaranie vozidla platí, že pri PZP sa uhrádza skutočná škoda a teda nároky sa vysporiadávajú v zmysle Občianskeho zákonníka, pričom pri havarijnom poistení sa nároky na poistné plnenie vyplácajú v zmysle ustanovení zmluvy a príslušných všeobecných poistných podmienok.

Pri PZP je možné náklady na obstaranie vozidla žiadať od poisťovateľa preplatiť v plnom rozsahu. Pri havarijnom poistení poisťovňa tieto nároky neprepláca, nakoľko v zmysle všeobecných poistných podmienok nie sú takéto nároky pokryté. Pokrýva iba nároky na úhradu všeobecnej hodnoty vozidla.

Na základe uvedeného, pokiaľ sa práve rozhodujete, či si škodu budete uplatňovať zo svojej havarijnej poistky, alebo z PZP vinníka, ktorý Vám škodu spôsobil, odporúčame ísť cestou vinníkovho PZP, kde Vám budú tieto náklady uhradené. Rádovo sa jedná o stovky EUR a v niektorých prípadoch môže takýto nárok predstavovať sumu aj niekoľkých tisícov EUR.

Ak ste si už uplatnili nároky z havarijného poistenia a na základe tohto článku ste zistili, že predsa len bolo lepšie si to uplatniť cez PZP vinníka, nezúfajte. Dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a vysvetlíme Vám, ako v takejto situácii postupovať.

Výška nákladov na obstaranie vozidla

Nakoľko tieto náklady nie sú paušálne, nie je teda ani možné jednoznačne určiť ich výšku. Zo skúseností Vám ale vieme povedať, že reálne náklady pri bežných vozidlách strednej triedy sa pohybujú vo výške od 500 – 800 EUR, pri vozidlách vyššej triedy aj 2 000 – 4 000 EUR. Je to veľmi individuálne a záleží od jednotlivých okolností.

Čo ak mi ich poisťovňa neuhradila?

Poisťovne štandardne tieto náklady neuhrádzajú a keď náhodou áno, tak vo výške do 33 EUR, čo je v porovnaní so sumou 500 až 800 EUR nedostatočné. Opäť platí, že tieto náklady je potrebné poisťovni preukázať.

Ako preukázať poisťovni výšku obstarávacích nákladov?

Jedná sa o nároky v individuálnej výške a záležia od danej situácie. Ak chcete získať poistné plnenie za takéto nároky, dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu. Zistíme, aká je výška obstarávacích nákladov vo Vašom prípade a ako tieto nároky od poisťovne získať.

Ako sa s nami skontaktovať?

 1. Dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a vo Vami zvolenom čase Vám zavoláme
 2. Zanechajte nám správu cez kontaktný formulár a budeme sa Vašej požiadavke venovať v priebehu dňa
 3. Zavolajte nám na +421 948 87 08 87 v pracovné dni medzi 9:00 - 17:00 hod. alebo napíšte na info@aider.sk
Bezpečnostný kód Captcha:
security code
Prosím, zadajte bezpečnostný kód - KLIK v obrázku pre nový kód:

Dohodnúť


  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *