Nechať si preplatiť škodu rozpočtom, alebo faktúrou?

NECHAŤ SI PREPLATIŤ ŠKODU ROZPOČTOM, ALEBO FAKTÚROU?

Pokiaľ sa rozhodujete, či si škodu na svojom aute necháte vyplatiť rozpočtom alebo faktúrou (resp. krycím listom), treba si dobre premyslieť, čo je pre vás výhodnejšie. V tomto článku sa dozviete aké riešenie je pre vás to správne a pri ktorej variante je riziko problémov nižšie.

Žiaľ, jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Do úvahy treba brať nasledovné:

  • rozsah poškodenia, najmä či sa jedná o škody na dieloch karosérie, alebo aj škody motorických častí
  • v ktorej oblasti Slovenska sa bude oprava auta vykonávať
  • ktorá poisťovňa vám bude poistné plnenie vyplácať

Plnenie rozpočtom z PZP

Predtým, ako sa rozhodnete, že si škodu necháte vyplatiť rozpočtom, by ste mali brať do úvahy aj rozsah poškodenia svojho auta. Keď sa jedná o poškodenie zopár dielov, ktoré si viete zaobstarať aj na vrakovisku, ako napríklad nárazník, je veľmi pravdepodobné, že sa vám to finančne oplatí.

Pokiaľ sa však jedná o rozsiahlejšiu opravu karosárskych a mechanických častí, už to tak ružové nemusí byť. Veľmi ľahko sa môže stať, že na opravu budete doplácať zo svojho aj niekoľko tisíc eur, ako jeden z našich klientov. Prípad nášho klienta sme aj medializovali, no doplatenie poistného plnenia mu to žiaľ neprinieslo.

Poisťovňa totiž pri náhrade škody rozpočtom vypočíta primeranú náhradu škody (primerané náklady na opravu) na základe kalkulačného systému, ktorý však nezohľadňuje reálne ceny náhradných dielov. Okrem toho poisťovne väčšinou vypočítajú hodinovú odmenu (mzdu) za prácu mechanika, ktorá býva podhodnotená. Zo skúseností vieme, že hodinová sadzba určená napríklad Allianz – Slovenskou poisťovňou pri plnení rozpočtom je 10,00 EUR s DPH (konkrétne pri AUDI A6). ČSOB poisťovňa zase ohodnotila práce mechanika na Volkswagen Golf V na 17,00 EUR s DPH za hodinu. Z dostupných údajov si najlepšie viedla Union poisťovňa, ktorá hodnotí prácu mechanika pri plnení rozpočtom na 24,00 EUR s DPH (AUDI A6).

Je možné, že poisťovne menia túto hodinovú sadzbu v závislosti od značky vozidla, no je jasné, že tieto sumy sú výrazne podhodnotené, najmä pokiaľ sa jedná o Allianz, prípadne o ČSOB poisťovňu.

Ak sa rozhodnete, že si necháte škodu preplatiť rozpočtom, určite si odkladajte všetky faktúry a bločky, ktoré ste s opravami mali spojené. V prípade, že rozpočet, ktorý stanovila poisťovňa nebude stačiť na opravu, môže poisťovňa na základe týchto faktúr a bločkov prehodnotiť svoje stanovisko a doplatiť vám rozdiel medzi pôvodným rozpočtom a skutočnými nákladmi na opravu.

Krycí list

Ako pri plnení rozpočtom, tak aj pri faktúre, prípadne pri krycom liste vznikajú problémy s poistným plnením. Pri krycom liste sa totiž stáva, že poisťovňa nepreplatí celú čiastku, ktorú servis fakturuje za opravu auta. Dôvodov môže byť viacero. Napríklad to, že poisťovňa bude zastávať názor, že vaše vozidlo sa vplyvom opravy zhodnotilo a teda výšku tohto zhodnotenia nepreplatí servisu. Väčšina motoristov tento stav bude poznať pod pojmom „amortizácia“. Poisťovňa zníži poistné plnenie o tzv. amortizáciu a je na poškodenom, aby servisu doplatil zvyšok, inak vám servis nevydá opravené auto. Tento doplatok sa môže pohybovať rádovo aj v stovkách eur.

Faktúra

Ak si zvolíte preplatenie škody formou faktúry, situácia je podobná. Jediným rozdielom je to, že najskôr zaplatíte servisu faktúru za opravu auta a následne ju zašlete do poisťovne, ktorá vám ju preplatí na váš účet s prípadným ponížením o spomínanú amortizáciu. Ako postupovať v takomto prípade, sa dočítate v článku Ako sa vyhnúť amortizácii pri plneniach z PZP.

V jednom prípade našej klientky, ktorej škoda bola uplatňovaná z poisťovne Kooperativa formou faktúry, sa stalo, že zmluvný servis poisťovne duplicitne účtoval DPH vo faktúre. Našej klientke poisťovňa krátila poistné plnenie o túto duplicitne účtovanú DPH, čo však v praxi znamenalo, že vozidlo nebolo až do vyriešenia tejto nezrovnalosti možné zo servisu zobrať. Nakoniec sa celá situácia doriešila so servisom, ktorý opravu auta vykonal.

Ako získať doplatok?

Či už ste si nechali vyplatiť škodu rozpočtom, faktúrou alebo krycím listom a poisťovňa vám nevyplatila celú sumu za opravu auta, odporúčame vám do poisťovne napísať výzvu na doplatenie poistného plnenia, ku ktorej doložíte kópie bločkov, prípadne faktúry a požiadate o prehodnotenie jej stanoviska.

Ak sa jedná o plnenie z PZP, môžete oprieť svoje tvrdenie o § 4 ods. 2 písm. b) zákona č. 381/2001 Z.z., v zmysle ktorého sa poškodenému uhrádza škoda vzniknutá poškodením, pričom pojem škoda predstavuje všetky účelne vynaložené náklady na vrátenie poškodenej veci do stavu, v akom bola poškodená vec, pred vznikom poškodenia.

Môžte si taktiež prečítať článok Plnenie rozpočtom: Ako získať viac o 100% – 200%, v ktorom zistíte, ako získať doplatok poistného plnenia z poistných udalostí, ktoré nie sú staršie ako 3 roky, bez ohľadu na to, či vám rozpočet, ktorý stanovila poisťovňa postačil na opravu, alebo ste museli na opravu doplácať z vlastného.

Odporúčanie

Pri opravách na novších autách vám odporúčame využiť náhradu škody formou krycieho listu, prípadne faktúrou.

Pri starších autách vám skôr odporúčame využiť náhradu škody rozpočtom a to najmä pokiaľ sa jedná o menšie poškodenia, pri ktorých budete finančne odškodnený, no opravu už vykonať nemusíte a zmierite sa s tým, že budete jazdiť na poškodenom aute (ak sa jedná iba o kozmetické poškodenia).

Ak by ste však aj naďalej váhali a radi by ste sa poradili osobne s odborníkmi, konzultujte vašu situáciu s nami už dnes!

Odškodnenie po dopravnej nehode

Aké má poisťovňa zákonné lehoty? Krátila vám poisťovňa plnenie alebo plnenie zamietla? Využite naše skúsenosti, ktoré sme za viac ako sedem rokov nazbierali. Konzultujte s nami vašu poistnú udalosť a predíďte zamietnutiu poistného plnenia. Dodali ste všetky požadované dokumenty, no poisťovňa doteraz udalosť neukončila a nevyplatila vás? Prezradíme vám informácie, ktoré vám v poisťovni nepovedia. Vyplatila vám poisťovňa odškodnenie, s ktorým nie ste spokojný? Takéto problémy riešime každodenne. Obráťte sa na nás a spoločne poisťovňu donútime, aby poistné plnenie doplatila.

Odškodnenie po dopravnej nehode

Aké má poisťovňa zákonné lehoty? Krátila vám poisťovňa plnenie alebo plnenie zamietla? Využite naše skúsenosti, ktoré sme za viac ako sedem rokov nazbierali. Konzultujte s nami vašu poistnú udalosť a predíďte zamietnutiu poistného plnenia. Dodali ste všetky požadované dokumenty, no poisťovňa doteraz udalosť neukončila a nevyplatila vás? Prezradíme vám informácie, ktoré vám v poisťovni nepovedia. Vyplatila vám poisťovňa odškodnenie, s ktorým nie ste spokojný? Takéto problémy riešime každodenne. Obráťte sa na nás a spoločne poisťovňu donútime, aby poistné plnenie doplatila.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *