Čo je totálna škoda?

Co je to totalna skoda

Mali ste nehodu a poisťovňa Vám uznala škodu na vozidle ako Totálnu škodu –  čo to však pre Vás znamená? V tomto článku sa dočítate čo je Totálna škoda, ako správne vypočítať výšku poistného plnenia či na čo všetko máte nárok na úhradu od poisťovne.

Pri likvidácii poistnej udalosti na vozidle Vám škoda na aute môže byť uznaná ako Totálna alebo Čiastková (parcálna). V prípade, že škoda na aute bola poisťovňou uznaná ako Totálna škoda to znamená, že oprava Vášho vozidla by bola drahšia, ako hodnota samotného vozidla.

Príklad:

Na 15 rokov starej Octavii v hodnote 1500€  je preliačená kapota a odtrhnutý nárazník. Náklady na opravu tejto škody sú v hodnote 2300€. Napriek tomu, že vozidlo je pojazdné a funkčné, poisťovňa ho označí za totálnu škodu, pretože ide o neekonomickú opravu.

Poisťovňa vypočíta hodnotu vozidla v čase vzniku poistnej udalosti (tzv. „všeobecná hodnota vozidla“). Od tejto sumy poisťovňa odpočíta hodnotu vraku vozidla, čiže hodnotu použiteľných zvyškov vozidla. Sú to zvyšky, ktoré majú ešte hodnotu a ostávajú vo Vašom vlastníctve. V prípade, ak si uplatňujete poistné plnenie z havarijného poistenia, bude Vám odpočítaná aj hodnota spoluúčasti.

V niektorých prípadoch Vám poisťovne uhradia aj náklady na obstaranie nového vozidla, teda náklady spojené s kúpou nového, resp. ojazdeného vozidla.

Ako poškodená osoba, si môžete pri totálnej škode prenajať náhradné vozidlo, ktoré Vám je poisťovňa povinná preplatiť. Dĺžka prenájmu a typ zapožičaného vozidla musí poisťovňa akceptovať. To, či vám ho poisťovňa akceptuje záleží aj od toho, či je škoda riešená z PZP vinníka alebo z Vášho havarijného poistenia.

Poisťovňa je povinná preplatiť Vám aj ďalšie nároky. Do tejto kategórie patria napríklad nároky za diaľničnú známku, ktorú už nebudete môcť využívať, nespotrebovaná časť havarijného poistenia, ako aj PZP, alebo aj celoročné predplatné za parkovné v centre mesta, ktoré je naviazané na poškodené vozidlo.

V niektorých prípadoch, a to najmä ak likvidácia poistnej udalosti trvá pridlho, môže od Vás servis, v ktorom máte uskladnený vrak vozidla, žiadať úhradu parkovného za uskladnenie vozidla. Poisťovňa je povinná takéto náklady uhradiť.

 

Výsledná výška poistného plnenia v prípade, ak Vám poisťovňa vyplatila všetko, na čo máte zo zákona nárok, teda bude vyzerať takto:

 

Všeobecná hodnota vozidla 10 000 EUR
Použiteľné zvyšky vozidla (vrak) – 2 150 EUR
Spoluúčasť – 150 EUR
Náklady na obstaranie nového vozidla 365 EUR
Náhradné vozidlo 960 EUR
Ďalšie nároky 245 EUR
Parkovné za vozidlo 650 EUR
Poistné plnenie
9 920 EUR

 

Nevyplatila alebo skrátila Vám poisťovňa Vaše poistné plnenie? Dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a budeme Vám nápomocní pri celkovom nárokovaní si na vyplatenie škody.

Ako sa s nami skontaktovať?

  1. Dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a vo Vami zvolenom čase Vám zavoláme
  2. Zanechajte nám správu cez kontaktný formulár a budeme sa Vašej požiadavke venovať v priebehu dňa
  3. Zavolajte nám na +421 948 87 08 87 v pracovné dni medzi 9:00 - 17:00 hod. alebo napíšte na info@aider.sk
Bezpečnostný kód Captcha:
security code
Prosím, zadajte bezpečnostný kód - KLIK v obrázku pre nový kód:

Dohodnúť


    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *