Čo je to amortizácia?

Amortizácia je postupné znižovanie hodnoty majetku vplyvom starnutia, prípadne používania. Pri vozidlách je amortizácia tým vyššia, čím je vozidlo staršie a čím má viac najazdených kilometrov.

Ktoré poisťovne uplatňujú amortizáciu?

Oslovili sme niekoľko poisťovní, ktoré poskytujú poistenie PZP s otázkou, či ich poisťovňa odpočítava amortizáciu z poistných plnení vyplácaných z PZP. Podľa vyjadrení poisťovní, ktoré sme oslovili, to vyzerá tak, že na Slovensku sú iba dve poisťovne, ktoré v dnešnej dobe amortizáciu z povinného zmluvného poistenia odpočítavajú. Zaujímavé ale následne bolo porovnávanie vyjadrení poisťovní so skutočnosťou.

Napríklad podľa vyjadrenia UNIQA poisťovne amortizáciu z plnení pri PZP neodpočítavajú, ale riešil sme prípady, kedy poškodeným osobám bolo práve z tejto poisťovne odpočítaná čiastka z poistného plnenia, ktorej názov bol práve spomínaná amortizácia.

Allianz – Slovenská poisťovňa vyhlásila, že od 1.12.2013 amortizáciu prestane uplatňovať. Tu sa ale naskytá otázka, či poškodeným účastníkom dopravnej nehody pred týmto dátumom nekrátila poistné plnenie o amortizáciu neoprávnene. Predsa v zmysle zákona o PZP sa uhrádza škoda, ktorá poškodenému na jeho vozidle vznikla, pričom výška škody je vždy „iba jedna“ a nie je závislá od toho, ako sa vedenie poisťovne rozhodne.

Z vyjadrenia Komunálnej poisťovne vyplýva, že amortizáciu z PZP tiež neodpočítavajú. Podobnú odpoveď sme dostali aj od poisťovne Generali a ČSOB poisťovne.

Na druhej strane Union poisťovňa amortizáciu stále pri poistných plneniach z PZP uplatňuje, presne tak, ako aj Wüstenrot  poisťovňa.

Pre úplnosť a korektnosť uvádzame, že uvedená otázka bola poisťovniam zaslaná v 03/2018, pričom je možné, že do dnešného dňa sa mohli odpovede poisťovní zmeniť.

Rozdiel medzi PZP a havarijným poistením

Aj pri otázke ohľadom amortizácie je rozdiel, či si uplatňujete škodu z PZP vinníka alebo zo svojho havarijného poistenia, nakoľko z PZP sa uhrádza škoda v zmysle zákona a z havarijného poistenia iba to, čo ste si dohodli v poistnej zmluve a v zmysle všeobecných poistných podmienok k zmluve.

Čo hovorí na amortizáciu súdna prax?

Tá má v tom jasno. Amortizáciu nie je možné odpočítavať z poistného plnenia, nakoľko poškodenému účastníkovi je takáto oprava vnútená a nie je možné teda poškodenú osobu znevýhodňovať tým, že sa na ňu prenesie bremeno úhrady časti nákladov. Okrem toho treba poznamenať, že vozidlo, ktoré bolo poškodené a opravené, má vždy nižšiu trhovú hodnotu, ako vozidlo, ktoré poškodené nikdy nebolo, o čom sa dočítate viac v článku Zníženie hodnoty vozidla vplyvom nehody

Výnimky

Aj keď vždy stojíme na Vašej strane, čiže na strane poškodených osôb, musíme dať poisťovni za pravdu a súhlasiť s nimi v prípade odpočítania amortizácie od poistného plnenia pri tých dieloch, ktoré podliehajú opotrebeniu a sú takzvaným spotrebným materiálom vo vozidle, ako napríklad brzdové platničky, olej, filtre a pod. Pri uplatňovaní amortizácie treba rozdeľovať diely, ktoré sa za celú životnosť vozidla nemenia, napríklad karoséria vozidla, a diely, ktoré sa bežne počas životnosti vozidla menia, ako sú spomínané brzdy, kvapaliny vozidla a pod.

 

V prípade, ak Vám poisťovňa odpočítala z poistného plnenia amortizáciu, dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a spoločne sa pozrieme na to, či tak poisťovňa spravila oprávnene.

Ako sa s nami skontaktovať?

  1. Dohodnite si bezplatnú telefonickú konzultáciu a vo Vami zvolenom čase Vám zavoláme
  2. Zanechajte nám správu cez kontaktný formulár a budeme sa Vašej požiadavke venovať v priebehu dňa
  3. Zavolajte nám na +421 948 87 08 87 v pracovné dni medzi 9:00 - 17:00 hod. alebo napíšte na info@aider.sk
Bezpečnostný kód Captcha:
security code
Prosím, zadajte bezpečnostný kód - KLIK v obrázku pre nový kód:

Dohodnúť


    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *